טיפול בחמצן היפרבארי לפצעים וכוויות

פצעים זקוקים לחמצן לשם ריפוי טבעי והטיפול בחמצן היפרבארי משמש בהצלחה כטיפול משלים לריפוי פצעים.

חמצן משחק תפקיד חיוני בריפוי פצעים

פצעים זקוקים לחמצן לשם ריפוי טבעי והטיפול בחמצן היפרבארי משמש בהצלחה כטיפול משלים לריפוי פצעים. בהתייחס למחקר הגדל והולך על יתרונות ה-HBOT עבור סוגי פצעים שונים, הטיפול בחמצן יכול להיחשב כחלק חשוב באסטרטגיה הרפואית להאצת הריפוי ותהליך ההחלמה.

הרופא המטפל בפצע יכול להמליץ על פרוטוקול רפואי ספציפי הדרוש לתהליך הטיפול בתא הלחץ עבור הפצע.

ניהול פצעי כוויות חום

ריפוי וסגירה של פצע כוויה הוא הדאגה העיקרית של מטפל בתחום הכוויות. ההשפעה העיקרית של כוויות חום היא הרס העור ופגיעה ביכולות שריר-שלד התלויות בחומרת הכוויה. בתיעוד ההשפעות החיוביות של HBOT נמצא:

  • צמצום היווצרות בצקת בעקבות הכוויה בשל התכווצות היפוקסית של כלי הדם
  • המרצת התחדשות (ניאו-אניוגנזיס) – יצירת כלי דם חדשים
  • הגברת מספר הזקיקים הפעילים בהתחדשות
  • הגברת התחדשות אפיתליאלית

HBOT הוא השקעה חיונית בחיים בריאים יותר

הנאה מבריאות אופטימאלית היא החזר ההשקעה הטוב ביותר בשוק

טיפול נלווה לריפוי פצעי כוויות

פצעים וכוויות הם אתרי פצעים שמחייבים ניהול מתמיד כדי להגיע לריפוי עם מינימום צלקות. כטיפול משלים, HBOT יכול להפחית תמותה ולצמצם את הצורך בניתוח אצל חולים שנכוו באופן בינוני עד קשה.
HBOT יעיל ביותר בטיפול באמבוליזם (תסחיף), הרעלת דו-תחמוצת הפחמן, פצעי ריסוק ואיסכמיה טראומטית חמורה, חדירת חיידקים לפצעים נקרוטיים (מתים, מנוונים) ולרקמות משלימות שמשפיעות על העור, הרקמות והעצם.
HBOT מעורר חמצון של רקמות ומגביר את טווח הגעת החמצן לפצעים איסכמיים פריפראליים לשם הפעלת אנגיוגנזיס וריפוי הפצעים.

מה בדיוק הוא פצע?

פצע הוא הפרעה בהמשכיות המבנים של רקמות בלתי פגומות, הקשור בדרך כלל לאובדן חומר/תוכן. הנזק יכול להיות תוצאה של גורם מכני, תרמי, פיזי, ניתוחי או כימי. כיב הנו פגם מקומי או חפירה בפני השטח של אבר או רקמה אשר נוצר על ידי השלה של רקמה נקרוטית דלקתית. הפצע העורי מתואר ככיב אם קיים אובדן ממוקד של דרמיס ואפידרמיס.

HBOT הנו טיפול נלווה אפקטיבי ביותר לפצעים

HBO מקדם ריפוי פצעים על ידי התנגדות להיפוקסיה רקמתית והנו תוספת רבת ערך בניהול של פצעים איסכמיים, מזוהמים שאינם נרפאים. היישומים החשובים כוללים כיבים ברגליים סכרתיות. בניתוחים פלסטיים, טיפולים היפרבאריים לפצעים משפרים את ההישרדות של שתלי עור.

השימוש בחמצן משלים בטיפול בפצעים מומלץ עבור כלל המטופלים שנחשבים בסיכון גבוה לזיהום ואשר עוברים ניתוח או מצויים בהחלמה מניתוח.

תוצאות מצוינות בטיפול בפצעים

מחסור בחמצן בדם יכול להוביל לריפוי איטי של הפצעים. חשיפת הגוף לחמצן טהור בתא מיוחד בלחץ שגדול מהרמה הרגילה מקל על ספיגת החמצן בזרם הדם.

ההליך מסייע לחוות נשימה של אוויר נקי בעת טיפול בפצעים שריפויים בעייתי ומאפשר ריפוי גם לפצעים שאינם נרפאים.

  • פצעי קרינה מושהים
  • זיהומי רקמה רכה
  • כוויות תרמיות
  • שתלי עור
  • פצעי מעיכה
  • פצעים הקשורים לסכרת

טיפול בחמצן להמרצת אנגיוגנזיס בפצעים שאינם נרפאים

ישנם פצעים מסוימים שאינם נרפאים בפרק זמן סביר, כמו כיבים סכרתיים בכף הרגל או כיבים אחרים שנובעים מאי-ספיקה וָסקולארית. HOT יכולה לטפל ברבים מהגורמים שמובילים לריפוי פצעים בעזרת מנגנוני פעולה אפקטיביים כמו שיפור האנגיוגנזיס – תהליך פיזיולוגי שעוזר ליצור כלי דם חדשים מתוך הקיימים.

בהתחשב בכך ששגשוג פיברובלאסטים וביו-סינתזה של קולגן תלויים בחמצן, טיפול בפצעים בתוך תא היפרבארי הוכח כמוצלח ביותר לגירוי יצירת כלי דם חדשים (אנגיוגנזיס), לרבות גורמי צמיחה אחרים המעורבים בתהליך ריפוי הפצעים, כמו גורם צמיחה אנדותליאלית.

כדאי לכלול טיפול בחמצן באסטרטגיית ניהול הפצע שלך

ריפוי פצעים הוא התהליך מורכב עם אטיולוגיה רבת-גורמים למרות שבמצב הטיפוסי הפצעים הם היפוקסיים ונובעים מאזור בגוף ללא אספקת חמצן תקינה ברמת הרקמה. כיבים בגפיים התחתונות כמו רגל סכרתית יכולים להיחשב לפצעים ללא-ריפוי עבורם הרפואה ההיפרבארית משחקת תפקיד חיוני.

פצעי טראומה

במקרה של פצעי טראומה, מחקרים מראים שטיפול בחמצן היפרבארי מומלץ לאחר התערבות כירורגית מיידית עם הַטְרָיָה, תיקון רקמה רכה וייצוב עצם, ככל שניתן. מספר טיפולים בתא הלחץ יכולים למנוע את התרחבות הנקרוזיס האיסכמי, לצמצם בצקת, לשלוט בזיהום ולהקל על הריפוי.

ביחד עם טכניקות ריפוי פצעים מסורתיות כמו הסרה רפואית של רקמות פגועות או ניהול אנטיביוטי, טיפול בחמצן יכול להוכיח עצמו כאפקטיבי ביותר לריפוי פצעים.

שתלי עור ושפות-עור

שתלי עור הם שכבות דקות של עור ששותלים מנתחים כדי לכסות פציעות נרחבות או טראומות ולשפר את התפקוד והחזות של אזורי גוף מסוימים. במרבית המקרים, השתלים ושפות-העור מתקבלים היטב ע"י הגוף ונרפאים באופן טבעי אך ישנם גורמים מסוימים שמסכנים את השתלים, בעיקר היפוקסיה וזרימת דם פגומה.

רקמות זקוקות לחמצן לשם תפקוד בריא

אחד היתרונות העיקריים של טיפול בחמצן היפרבארי לפצעים הוא שיפור החמצון לשם השפעה על אזורי גוף, שיפור הסינתזה של פיברובלאסטים וקולגן לשמירה על האנגיוגנזיס וקידום תפקוד כדוריות הדם הלבנות. שיפור במיקרו-סירקולציה היא ההשפעה הישירה של צריכת חמצן גבוהה יותר, אשר מובילה גם לצמצום הבצקת או הפצע מפרפוזיה-נשנית.

HBOT הוא החשוב ביותר לריפוי פצעים

אספקת החמצן המוגברת תואמת לצורך המוגבר בחמצן של הפצע המתרפא

ללא קשר לאטיולוגיה, אחד המכנים המשותפים של פצעים שאינם נרפאים הוא היפוקסיה של הרקמה. הליכים כירורגיים מסורתיים לא פתרו בעיה זו ולכן רופאים העוסקים בפצעים חייבים לפתח אסטרטגיות רפואיות שעוסקות בכל הגורמים וההליכים של הטיפול בפצע.

יש צורך בלחצים גבוהים כדי לחמצן את המרכז ההיפוקסי של פצעים כרוניים שאינם נרפאים. תיקון לסירוגין של היפוקסיה באמצעות טיפולי חמצן לפצעים מגביר את שחזור הפיברובלאסטים וייצור הקולגן.

מומחי פצעים יכולים לאשר שהעלאת מתח החמצן בפצע יגביר את היכולת של הלויקוציטים להרוג חיידקים פתוגניים. הגברת אספקת החמצן תעמוד בצרכים מוגברים לחמצן של הפצע המחלים. חמצן ברמה של 1-2 ATA מקדם את שיעור האפיתליזציה בפצעים איסכמיים. ההשפעה המהותית של תוספת חמצן היא אנגיוגנזיס, שתורם לשגשוג תאי מוגבר והופך את הטיפול בחמצן היפרבארי לחיוני כטיפול משלים לתיקון נזקי הרקמות בפצעים, ובכלל.